Tomasz Owsiany

Tomasz Owsiany

Podróżnik

Tomasz Owsiany – urodzony w 1984 roku w Toruniu, z wykształcenia tłumacz konferencyjny języka francuskiego. Podróżnik, miłośnik gór i przyrody, pasjonat. Stały współpracownik miesięcznika „Poznaj Świat” i częsty gość festiwali podróżniczych. Autor książek „Madagaskar. Tomek na Czerwonej Wyspie” (Wyd. Bernardinum, 2014) oraz „Pod ciemną skórą Filipin” (Wyd. Muza, 2017). Laureat Nagrody Dziennikarzy Kolosów oraz wyróżnienia Kolosów (za rok 2015) w kategorii Podróż.

Tomasz, choć z pozoru człowiek z zwyczajny i niewyróżniający się, to osobowość. Jest dziś wschodzącą gwiazdą świata podróżniczego i cenionym autorem pokazów podróżniczych.

Dlaczego właśnie spotkanie z Tomkiem?

Tomasz ma dar zaskarbiania sobie sympatii innych ludzi. Jest człowiekiem pogodnym i radosnym, który czerpie satysfakcję z dzielenia się swoją wiedzą i doświadczeniem.

Czym są spotkania?

Prelekcje – to słowo najdokładniej oddaje charakter spotkania. Wystąpienia mają swobodną, choć starannie dopracowaną formę. Momentami dowcipną i bezpośrednią. W przystępny sposób przekazują dużą porcję merytorycznej wiedzy. W opowiadaniu autor nie skupia się na nim samym ani na podróży jako takiej. Zawsze w centrum uwagi są realia opisywanych miejsc oraz żyjących w nich ludzi.

O czym są spotkania?

I. „Pod ciemną skórą Filipin”

W ciągu samotnej, ośmiomiesięcznej wyprawy, Tomasz Owsiany dotarł do górskiego obozu komunistycznej grupy paramilitarnej, mieszkał i pracował z osadzonymi w kolonii karnej i poznał szamana, uprawiającego czarną magię. Żył wśród plemion, brał udział w nierzadko szokujących ceremoniach religijnych, orał bawołami ryżowiska, a nawet szukał legendarnego skarbu Yamashity. Poznał i filipińskiego multimilionera, z którym spędził kilka tygodni w rezydencji urządzonej między innymi przez scenografa filmowego hitu "Ocean's Thirteen".

O wszystkim tym opowiada z typową dla podróżnika i dziennikarza wnikliwością

II. Madagaskar – Niecodzienna codzienność prowincji

Madagaskar jest dziś domem użytkowników Facebooka i tych, którzy nigdy nie widzieli żarówki. Gdzieś pomiędzy ich światami, wśród termitier, luźnych drzew i kęp suchej trawy leży miasteczko Mampikony. Turyści tam nie zaglądają - nie mają po co. W Mampikony atrakcją jest bowiem zwykła codzienność... Zwykła? W żadnym razie! Jest pełna niesamowitych historii, intryg i absurdów godnych Monty Pythona. I o niej między innymi opowiada autor.

Jaki charakter mają spotkania?

Spotkanie zatytułowane "Madagaskar. Niecodzienna codzienność prowincji" prelekcja bogato ilustrowana zdjęciami, filmami oraz ciekawymi rekwizytami, przeplatana anegdotami oraz elementami interakcji z publicznością. W przystępny sposób przekazuje wiele informacji na temat

„Pod ciemną skórą Filipin” to ilustrowany świetnymi fotografiami reportaż na żywo, nagrodzony prestiżową Nagrodą Dziennikarzy Kolosów oraz kolosowym wyróżnieniem. Przekrojowa podróż przez niezwykłą różnorodność filipińskiego archipelagu, od plemiennych wiosek po świat elit oraz strefę zbrojnego konfliktu. Pokaz kierowany w szczególności do dorosłej publiczności.

Jak długo trwają wystąpienia?

Oba pokazy są dostępne w wariantach 45- , 60 – i 75- minutowym.

Występ i co dalej?

Tomasz Owsiany zawsze chętnie spotka się z uczestnikami w kuluarach po występie, złoży autograf na książkach i odpowie na pytania publiczności.

Szczegóły, wynajem artysty: